Aké zrážky je možné odvádzať zo mzdy.
Zrážky zo mzdy a poradie zrážok sa riadi Zákonníkom práce. Zákonník práce ustanovuje zamestnávateľovi povinnosť vykonávať zrážky zo mzdy v určenom poradí. V zmysle Zákonníka práce musí zamestnávateľ zabezpečiť v prvom rade zrážky zo mzdy, ktoré súvisia s platením povinného poistného do sociálnej a zdravotnej poisťovne a dane zo závislej činnosti. Až po ich zabezpečení môže realizovať zrážky na základe rozhodnutí súdu, exekučných príkazov, dohôd o zrážkach zo mzdy uzatvorených podľa Občianskeho zákonníka a dohôd o zrážkach zo mzdy uzatvorených medzi zamestnávateľom a zamestnancom.
Prednostné zrážky podľa § 131 ods. 1 Zákonníka práce.
- preddavky na sociálne poistenie,
- preddavky na poistné na verejné zdravotné poistenie a nedoplatky z ročného zúčtovania preddavkov,
- príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie,
- zrážky preddavku na daň zo závislej činnosti vrátane nedoplatkov a príslušenstva.
Ďalšie možné zrážky.
Po vykonaní prednostných zrážok môže zamestnávateľ podľa § 131 ods. 2 Zákonníka práce zraziť zo mzdy, a to iba v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom:
- preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
- sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
- peňažné tresty (pokuty), ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
- neprávom prijaté sumy dávok dôchodkového zabezpečenia, nemocenského poistenia, štátnych sociálnych dávok a dávok sociálnej pomoci, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia,
- nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
- náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca na ktorú stratil nárok,
- náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok,
- sumu odstupného, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť.
Ďalšie zrážky podľa § 131 ods. 3 Zákonníka práce, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v § 131 ods. 1 a 2 môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy. Pri zrážkach na základe dohody o zrážkach zo mzdy sa poradie spravuje dňom uzatvorenia dohody, resp. dňom doručenia dohody zamestnávateľovi.
Čo zamestnávateľ môže a čo je povinný vykonať.
Podľa § 130 ods. 8 Zákonníka práce zamestnávateľ:
- je povinný
poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada, alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu, zamestnávateľ však nemá právo nútiť zamestnanca zriadiť si bankový účet na účely poukazovania mzdy bezhotovostne, môže to byť iba súčasťou dohody (resp. súčasťou dohody priamo v pracovnej zmluve), v opačnom prípade musí zamestnávateľ zamestnancovi vyplácať mzdu v hotovosti;
- môže
ak o to zamestnanec požiada, poukazovať časti mzdy určené zamestnancom aj na viac účtov, ktoré si zamestnanec sám určil. Nie je to však povinnosť zamestnávateľa a môžu sa na takomto postupe iba dohodnúť.
Zákonník práce umožňuje zamestnávateľovi realizovať jednostranne iba taxatívne vymenované zrážky zo mzdy. V ostatných prípadoch, napr. aj v prípade poskytnutých stravných lístkov, je možné zrážku uskutočniť len na základe písomnej dohody o zrážkach zo mzdy.
Samotný obsah dohody o zrážkach zo mzdy Zákonník práce exaktne nestanovuje. Dohoda o zrážkach zo mzdy musí spĺňať základné náležitosti, medzi ktoré patrí označenie subjektov, ako i výslovného a nespochybniteľného súhlasu zamestnanca s vykonaním zrážok zo svojej mzdy v prospech zamestnávateľa. Dohoda o zrážkach zo mzdy sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná. Dohodnutá výška zrážok zo mzdy nesmie presiahnuť výšku ustanovenú pre zrážky zo mzdy pri výkone rozhodnutia.
Vzor dohody o zrážkach zo mzdy
Dohoda o zrážkach zo mzdy podľa § 131 ods. 3 Zákonníka práce
zavretá v zmysle ust. § 48 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce") medzi
Zamestnávateľ:
IČO:
Sídlo:
Register:
Konajúci prostredníctvom:
(ďalej len „zamestnávateľ“)
a
Zamestnanec: .................................................................,
Dátum narodenia: .................................................................,
Bydlisko: ................................................................., Slovenská republika
(ďalej len „zamestnanec“)
(Zamestnanec a zamestnávateľ obaja ďalej len „zmluvné strany“)
uzavierajú v zmysle § 131 ods. 3 Zákonníka práce v znení neskorších predpisov túto dohodu o zrážkach zo mzdy:
čl. I.
- Zamestnávateľ a zamestnanec uzatvorili dňa ................. pracovnú zmluvu, na základe ktorej vykonáva zamestnanec pre zamestnávateľa nasledovnú prácu:.............................................
- Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli, že na základe tejto dohody bude zamestnávateľ vykonávať pravidelné mesačné zrážky zo mzdy zamestnanca pre účely poskytovania stravných lístkov.
čl. II.
- Zamestnanec týmto dáva svoj výslovný súhlas s pravidelnými zrážkami zo mzdy, za poskytovanie stravných lístkov.
- Výška zrážky za stravné lístky pri mesačnom zúčtovaní miezd bude zodpovedať cene vo výške určenej podľa § 152 odst. 3 Zákonníka práce – časť prislúchajúca k úhrade zamestnancom, po zohľadnení príspevku zo sociálneho fondu určeného podľa interných predpisov zamestnávateľa.
čl. III.
- Pravidelné mesačné zrážky zo mzdy budú vykonávané v prospech zamestnávateľa.
čl. V.
- Zamestnávateľ a zamestnanec si dohodu pozorne prečítali, jej obsahu porozumeli a na znak súhlasu ju slobodne a vážne podpisujú.
- Táto dohoda sa vyhotovuje v dvoch rovnocenných vyhotoveniach, z ktorých každá strana dohody dostane po jednom vyhotovení.
Bratislava, dňa .................................
.......................................................... ............................................................ zamestnávateľ zamestnanec