V škole v Litomyšli ocenili zostavy Ekosu. Používame už skoro všetky, hovorí hlavná účtovníčka

Vyučiť sa za  záhradníka či opravára strojov na Pardubicku? Jasnou voľbou pre skoro 800 študentov je Stredná škola záhradnícka a technická Litomyšl. V škole zriaďované Pardubickým krajom pracuje okolo 80 zamestnancov.

Ešte pred niekoľkými rokmi išlo  o dve samostatné školy. "Do marca 2011 som pracovala ako účtovníčka v technickej škole. Potom sme sa zlúčili so záhradníckou, "vysvetľuje hlavná účtovníčka Dana Staňková.

Východisková situácia
Ekonomický softvér Ekos používa už od roku 2005. "Stali sme sa plátcami DPH a starý systém prestal vyhovovať. Nebolo ľahké nájsť nový, ktorý by spĺňal všetky naše nové povinnosti, "hovorí školská účtovníčka Staňková.

Nový systém hlavná účtovníčka vyberala viac ako štvrť roka. Radila sa tiež so svojou kamarátkou z neďalekej školy, ktorá Ekos používala a Dane Staňkovej ho ukázala. "V škole sme používali aj Vema Mzdy, takže mi prišlo najlepšie systémy zjednotiť a sprehľadniť," hovorí hlavná účtovníčka.

Ekos si nakoniec v strednej škole vybrali z niekoľkých dôvodov:

  • možnosť viesť agendu pre DPH zostavy vhodné pre každé školské pracovisko,
  • jednodušenie práce vďaka prepojeniu Vema Miezd a Ekosu
  • schopnosť Vemy vyriešiť špecifické požiadavky školy.

Ľahšie DPH vďaka možnosti elektronického podania.

V škole najprv začali s niekoľkými modulmi, napríklad s fakturáciou a účtovníctvom. "Postupne sme pridávali ďalšie moduly. Zostavy v nich mám nastavené presne podľa našich potrieb - napríklad podľa pracoviska školy a dotácií, ktoré dostávame. Zostavy sa mi páčia, pretože sú veľmi variabilné, "vysvetľuje Dana Staňková a dodáva, že jej Ekos veľmi uľahčil tiež riešenie DPH a kontrolného hlásenia - predovšetkým s elektronickým podaním na finančnom úrade.
Vema sa musela pripraviť aj na špecifické požiadavky strednej školy. "Po každom účtovnom pohybe tlačíme takzvané košieľky. Vema je pre nás špeciálne upravila, takže obsahujú napríklad aj odvolanie na zákon a na vyhlášku, "hovorí hlavná účtovníčka.

Ekos od Vemy si obľúbila tiež hospodárka, ktorá začala elektronicky evidovať školský majetok. V škole tak upustili od ručne písaných kníh s inventárom. Elektronický systém je oveľa pohodlnejši napríklad pri inventúrach - hospodárka si jednoducho vytlačí inventár učebne či laboratória alebo zostavu podľa osobného čísla zamestnanca a môže sa pustiť do kontroly.

S využitím systému pomáha konzultantka
Ekos zvládajú v strednej škole v Litomyšli s prehľadom. "Spočiatku som sa celkom bála. Bol to úplne nový systém, na ktorý sme si museli zvyknúť. Veľmi nám pomohla naša konzultantka pani Michálková. Príde za nami a kedykoľvek jej môžem zavolať, "pochvaľuje si účtovný Staňková.

Vďaka Ekosu je škola pripravená na PAP
V Litomyšli sú momentálne s Ekos a zostavami spokojní. Napriek tomu sa zmenám nevyhnú. "Od januára 2017 začíname spracovávať Pomocný analytický prehľad čiže PAP. Je to pre nás veľká príťaž a ani som zatiaľ nemala čas sa novinkou poriadne zaoberať. Už sme sa ale bavili s pani Michalkovou, ako to riešiť v Ekose", hovorí Dana Staňková.

V škole tiež spoliehajú na to, že im s Vemou neuniknú žiadne nové zákonné povinnosti. "O dôležitých veciach mi chodí upozornenie vo Správach Vema. Niekedy sa vďaka tomu prvýkrát dočítam o novom nariadení, "pochvaľuje si školská účtovníčka.


zpět